Kissomlyó község nevét mindenki le tudja írni helyesen. De mi a helyzet a falu fölé magasodó hegy nevével? Mi a név története? Hol fordul még elő ugyanez, vagy hasonló település vagy egyéb név?
Azt tudjuk, hogy Kissomlyót először említő ismert oklevél 1309-ban említi Hegesumlia (Hethysomlya) néven. Ugyanazon oklevél említi Egyházashetye nevét is, mint Hege (Hethye). Sokan a 19-20. században felbukkant Hegyes-Kissomlyó nevet a hegyre utaló előtagként értelmezik, de mi van, ha ez az előtag nem véletlenül szerepel Kissomlyó és Egyházashetye nevében is?
Nincs iratokkal alátámasztott adatunk a két község alapításáról, de a Hege (Hethye) tag akár arra is utalhat, hogy a két település alapításakor volt valami közös. Közös alapító(k), vagy későbbi közös birtokosok. Ez feltehetően – már amennyiben valaki fel nem találja az időgépet –, a múlt homályában marad.
A már említett oklevél abban is első, hogy a falu fölé magasodó hegyet is említi a benne foglalt határjárásban, Somlio alakban. És itt el kell időznünk a nevek kiejtésénél. Az Anjou-kor idején, amikor ez az oklevél elkészült Vasváron, még nem volt szabályokkal keretekbe foglalt helyesírás, sőt, olyan hangokat is használt a magyar nyelv, amelyeket ma már nem. Kissomlyó esetében már a 15. századtól általános a Kissomlyó névalak, amiben ott van egy ma kettőshangnak mondott LY. Nos az a hang, amit ez jelöl, ma már kiveszett a magyar nyelvből. Ez a hang az l és a j hangok között helyezkedett el. Bizton állíthatjuk hát, hogy mind a falu, mind a hegy nevét másként ejtették néhány évszázada, mint ma.
És akkor térjünk rá a falu és a hegy nevére. A falu neve: Kissomlyó. Igenám, de sokan a hegy nevét meg úgy írják, hogy Kissomlyó-hegy. Ami hibás. Még Ambrus Lajos író is, aki egyébként sok dolgot előtalált a hegy történetéből, hibás megnevezéssel publikált írást a Kortárs 2001. évi 4. számában (Röpirat a Kissomlyó-hegy ügyében). Az elmúlt évben kiadott, Kissomlyóról szóló, meglehetősen fogalmatlan könyv ezt az írást változatlan szöveggel és címmel át is vette, anélkül, hogy a szerkesztő utalt volna a hibára. Talán, hogy nagyobb legyen a katyvasz a nevek körül…
Mindenesetre, aki ezt az írást elolvassa, most már mindörökre tudni fogja, hogy a falu neve Kissomlyó, a hegyé pedig Kis-Somlyó hegy.
Ha azonban valaki a Google keresőjében beírja ezeket a névváltozatokat, nagyon sok más helyén megtalálja őket a Kárpát-medence területén.
Kezdjük a Kissomlyó névvel. Csíksomlyó kegyhelye mögött tartják minden pünkösdkor a híres csíksomlyó búcsút, amit minden évben a Kissomlyó és a Nagysomlyó közötti nyeregben tartanak. Csíksomlyó egyik hegye tehát a Kissomlyó-hegy. Ugyanitt, a hegy oldalában található sípályát Kissomlyó SKI néven emlegetik. Ha valaki beírja a Kissomlyó nevet valamelyik GPS szolgáltatásba, biztosan felajánlja a szoftver a salgótarjáni Kissomlyó utcát, ami a város egyik településrészére utal. Temes vármegyében pedig, Vársomlyó közelében, a Sümeg-hegyen állt a középkorban Kissomlyó vára.
Hasonlóan a falu nevéhez, a hegy neve is feltűnik máshol. Bátorkeszi (Bátorove Kosihy) község a felvidéki Nyitra vármegye komáromi járásában fekszik. A település területén ismert földrajzi nevek egyike Kis-Somlyó.
Ha csak a Somlyó névalak előfordulására figyelünk, még több előfordulást találunk. A fent említetteken túl ismert Szilágysomlyó, Somlyócsehi, Somlyógyőrtelek, Somlyómező és Somlyóújlak, mint településnév. Földrajzi nevekben előfordul még Somlyó-hegy formában Alsőörs, Apc, Balatonfőkajár és Kőszárhegy mellett. Fót legmagasabb pontját Fóti-Somlyónak hívják, Pilisjászfalu területén pedig van egy Somlyó-völgy nevű terület.
Ha tehát körültekintünk a magyar vidékeken, nem ismeretlen a Somlyó név máshol sem. De fontos tudnunk, hogy a mi falunk neve Kissomlyó, a hegyünké pedig helyesen Kis-Somlyó hegy.