Meglepő adat jött velem szembe, amikor publikálás előtt még ellenőriztem néhány adatot a Kissomlyó török világ előtti múltjáról szóló tartalom feltöltése előtt. Lehet, hogy ez tulajdonképpen két falu?
Hallott már valaki Nagysomlyó nevű faluról? Ugye, nem? Furcsa adatot találtam nemrég, amikor Kissomlyó 1549-es birtokviszonyait1Maksy Ferenc: Magyarország birtokviszonyai a 16. század közepén II. kötet (Magyar Országos levéltár kiadványai, II. Forráskiadványok 16. Budapest 1990) vizsgáltam. Ez az 1990-ben kiadott könyv felsorolja valamennyi Vas vármegyei település akkori birtokosait, illetve az egyes birtokosokat, megadva, hogy hol volt tulajdonuk. Kissomlyót könnyen megtaláltam és azt is megtudtam, hogy az itt birtokkal rendelkezők mely településen voltak még birtokosok.
A meglepetés akkor ért, amikor a vármegyéhez kapcsolt jegyzetek között ezt találtam: „118. Hetyesomlya (Nagysomlyó), Kissomlyó területén”. Megnéztem a települések felsorolását is természetesen, ott pedig ezt találtam: „HETYESOMLYÓ (Hethye Somlyo)”. Ezen a településen két birtokost sorol fel az összesítés, Kissomlyón, mármint a Kissomlyó címszó alatt, egyikük sem szerepel.
Namármost! Hogy lehet egyszerre Kissomlyó és Nagysomlyó, utóbbi előbbi területén? Azt tudjuk, hogy a Hetyesomlya, illetve ez ehhez hangzásában és szövegében hasonló néven említ először oklevél a falut. Azt is tudjuk, hogy a 15. század közepétől állandósul a Kissomlyó alak. És most a 16. század közepén előbukkan újra a Hetyesomlyó, ráadásul úgy, hogy még Nagysomlyónak is nevezik és Kissomlyó területén van – de mégis külön településként kezelik.
Eddig úgy tudtuk, hogy Kissomlyó eredetileg a katolikus templomtól és a temetőtől keletre, a hegy keleti oldalán volt, de az a török hódoltság alatt elnéptelenedett, majd mai helyén alapították újra. Varga Ferenc Kissomlyóról írt könyvében2Varga Ferenc: Kissomlyó és a somlyói hegy (2004) említi, hogy a TSZ időkben mélyszántáskor az Egyházashetye felőli oldalon többször fordult ki a földből építési kő és téglamaradvány. Ma már azon az oldalon az út felett pincék és szőlők, az út alatt szántóföldek vannak.
Nem tudni pontosan, hogy a falu mikor települt át a templom másik oldalára. A török időkben számos település elpusztult, van, aki úgy véli, erre a sorsra jutott az eredeti falu, majd lakói visszatérve a jelenlegi, szélvédettebb helyen építették újra. De 1549-ben már állt a jelenlegi falu az összesítés szerint és eszerint a régi is? Ez még nem az a kor, amikor a török idáig pusztított.
Mindenesetre 1549-ben még a hivatkozott összesítés szerint két Somlyó volt. A Nagy- és a Kissomlyó. Előbbit hívták az eredeti néven.
Leírom az elképzelésemet, hogy ez hogyan történhetett. Figyelem, ez fikció, történeti adat nem támasztja alá!
Valamikor a 15-16. századok fordulóján, esetleg korábban, egyre többen telepedtek le a falu jelenlegi helyén. Feltehetően egy birtokmegosztás során valakinek olyan földterület jutott, ami itt volt, aztán ide házat, majort épített, jöttek jobbágyai, cselédei. Nőtt a család és eladott másoknak területet. Épültek új házak, kialakultak új jobbágytelkek és porták, szép lassan kialakult egy új falu. Talán még kedvezőbb helyen is, hiszen a keleti és északi szelek elől itt védettebb. Közben a másik, a régi falu is élte tovább életét, de lassan-lassan elfogyott. Az 1549-es összesítés szerint „Nagysomlyón” kisebb volt a birtokterület, mint Kissomlyón. Aztán egyszer csak elfogytak a porták a keleti oldalon és a falu a hegy déli oldala alá került.
1549-ben azonban még két falu létezett, bár úgy tűnik a régi rész már csak mint falurésze az új településnek, esetleg annak pusztájaként (Varsány sorsa is hasonlóan alakult a közelben). Birtokosait még külön tartották számon, de a régi falu az új területén belülinek számított.
Azt gondolom tehát, hogy az eredeti helyén álló falu és az új helyen álló között nincs szakadék az időben. Nem a régi eltűnése után alapított valaki egy új települést, hanem folyamatosan tolódott át a falu helye keletről délre.
De igen, 1549-ben Kissomlyó még két falu volt.