9555 Kissomlyó9555 Kissomlyó
  • Címlap
  • A hely
    • Kissomlyó önkormányzata
    • Kissomlyó
    • Kis-Somlyó
    • Helytörténet
    • Egyháztörténet
  • Hírek
  • Kissomlyóiak
  • Látnivalók
  • Albumok
  • Kvízek
  • Kapcsolat
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
  • CSALÁDFA
Belépés
Helytörténet

Török kor Kissomlyó környékén

Török kor Kissomlyó környékén
Helytörténet

A 16. század elejéig Kissomlyó fejlődése, hasonlóan a Dunántúl többi településéhez zavartalan volt – eltekintve a tatárjárástól. Az Anjou-kor megszilárdította a közbiztonságot, Magyarország Európa egyik legerősebb és leggazdagabb országának számított.

A környék és általában Kemenesalja török kori múltjáról különböző oklevelekből, a Dömölki Bencés Apátság történetét leíró kötetből1Pacher Donát: Pacher Donát: A dömölki apátság története (A pannonhalmi Szent-Benedek-rend története, tizenkettedik kötet A) és néhány egyéb, előkerült dokumentumból vannak ismereteink.

Az első veszedelem a kemenesaljai falvakra rögtön a mohácsi csatavesztés után érkezett. A Dunántúlon szétszaladó török Győrig pusztított. Vélhetően ez a pusztítás nem kerülte el Kemenesalját sem. Brodarics István püspök mohácsi vészről szóló munkája2Brodarics históriája a mohácsi vészről, Lampel, Budapest, 1903 mindenesetre ezeket a sorokat is tartalmazza: „Miután (a török) a Dunáninnent a leírt módon a Dráva torkolatától Győrig elpusztította, s rémülettel töltötte el még a távoliakat, sőt a bécsieket is…”.

A mohácsi vész után hat évvel indult meg a török Bécs ellen. Pacher Donát két lehetséges útvonalat vázol fel. Az egyik szerint a török Fehérvár felől érkezett és Nemesdömölkön át érkezett Sárvárra, a másik szerint délről, Kanizsa felől közelített, 1532. augusztus 3-án ért Kámhoz, rá két nap múlva egyik seregtestük Mesterinél táboroz, így húzódik fel a sereg Kőszegig. Bármelyik változat is a helytálló, a török kőhajításnyira volt Kissomlyótól. A közeli Sárvár augusztus 11-én még biztonságban volt, de a vár környékén, vidéken pusztított a török. Augusztus 16-án aztán a sárvári várat is megtámadja egy kisebb török alakulat, de a védők a támadást visszaverték. Nehezen hihető, hogy a pusztításból Kemenesalja kimaradt.

A 16. század ötvenes éveire a török hódoltság határa folyamatosan közeledett vidékünk felé, Pacher ennek tulajdonítja, hogy Vas vármegyében már 10 százaléka üres a jobbágytelkeknek. A kiürülésnek persze oka a reformáció terjedése is, hiszen a kemenesaljai települések, amelyek egyházi életére nagy hatással volt a sárvári lutheránus központ, sorra evangélikussá lettek. Pacher ennek hatásának tulajdonítja, hogy a dömölki apátságnak 1553-ra csupán öt jobbágytelke maradt.

Bár Kemenesalja még mindig a hódoltsági területek határán kívül van, de a török támadások időről-időre megismétlődnek. 1584-ben Vas vármegye is kap a török portyákból, 1594-ben pedig, Pápa elfoglalásával egészen közel kerül a török uralom. Az első igazán nagy veszedelem azonban 1596-ban ér ide!

Ennek talán előzménye egy, az 1590-es években keletkezett levél3Benczik Gyula:”… iszonyú böntetis alatt hagyánk és parancsolánk…” A fehérvári szandzsákbég hitlevele a Győrvár és Jánosháza környéki hódolt falvaknak az 1590-es években, amit a fehérvári Ali bég ír több, zalai, kemenesaljai, kemenesháti és a Marcaltól keletre található „falukban lakozók”-nak. A felsorolt települések között szerepel Pálfa, Karakó, Alsó- és Felsőkeresztúr, Jánosháza – és Kissomlyó. A levélben a bég megrója az érintett települések lakóit, hogy az adót neki nem fizették meg, majd azt üzeni: „által intőnk és nagy iszonyú böntetis alatt hagyánk és parancsolunk, hogy semmi okvetetlen, nagy hamarsággal az császár adójával nagy hamarsággal besiessetek”. Hogy a levél hatására fizettek-e őseink, azt nem tudjuk, de 1596-ban olyan pusztítást végzett Kemenesalján a török, hogy a Vas vármegyei 1596. évi protokollum felmenti a vidéket az adózás alól.

Az 1599. évi morvaországi portyáról is Kemenesalján keresztül megy haza a török, de 1600-ban is végigpusztítják a vármegyét.

Vajon hogy élhette meg ezeket a szörnyűségeket a kissomlyói lakosság? Feltehetően erős hittel, hiszen pont 1612-ben találjuk az első ismert adatot a kissomlyói evangélikus lelkészről, Győri – Jaurinus – Jánosról. A falu tehát a 17. század elején élt!

A török világ miatt a kemenesaljai falvak ezután kevésbé szenvedtek, hiszen kívül maradtak a hódoltsági területen. 1640 után azonban az itteni nemesek folyamatos készenlétben álltak, készen arra, ha jön a török. 1538-ban a Kis-Somlyó északi oldalától kőhajításnyira található Köcsköt égették fel az oszmán portyázók.

Az igazi tragédiát azonban 1683-ban nem tudták elkerülni, a törökök 40 kemenesaljai falut égettek fel! Kara Musztafa nagyvezér Bécs ellen induló serege 1683. július 7-én vonult át Kemenesalján és az útjába eső összes települést felégette.

Ez a kemenesaljai dúlás volt az utolsó török csapás. A török sereg vereséget szenved Bécsnél, a török veszély elmúlik.

hódoltság török

Előző bejegyzésA Gulágra hurcolt lelkész – Böröcz SándorBöröcz Sándor Kissomlyón keresztelt és konfirmálkodott evangélikus lelkészKövetkező cikk Meglett a titokzatos kissomlyói dátum eredeteA kissomlyói evangélikus anyakönyv bejegyzése a templom 1731. augusztus 6-i elvételéről.

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Miért 9555?

Ez a honlap a saját szórakoztatásomra készül, de célja az is, hogy Kissomlyó múltja ne legyen elfeledve, sőt, igyekszem több, eddig nem ismert adatot felkutatni. Kissomlyó irányítószáma: 9555.

Témák

Ambrus Lajos Berzsenyi Dániel bábszínház Duka Dukai Takács Judit Egyházashetye ellenreformáció előadás evangélikus Fatemplom Fesztivál 2023 fesztivál film gyerekjuniális 2023 Hangköz 2024 Hangköz Fesztivál Hrabovszky György Húsvét iskola istentisztelet játék katolikus Kis Zsigmond kiállítás koncert Kostyák Botond Kostyák Előd Kovács Adél Köcski Sándor Magassy Dániel Magassy Dávid megnyitó motoros találkozó Németh Kornél Németh Pál Polgár István pünkösd Pünkösdi vigalom 2023 színház Sárvár Sümeg templom tulipánfesztivál tánc zene énekelt vers

Meta

  • Regisztráció
  • Bejelentkezés
  • Bejegyzések hírcsatorna
  • Hozzászólások hírcsatorna
  • WordPress Magyarország
© Erdélyi Károly, Kissomlyó, 2023-2025 - Impresszum - Felhasználói regisztráció és hozzászólási lehetőség
Partnerek: Családfakutatás és MacskaFészek szállás
Adatkezelési tájékoztató

Miért 9555?

Ez a honlap a saját szórakoztatásomra készül, de célja az is, hogy Kissomlyó múltja ne legyen elfeledve, sőt, igyekszem több, eddig nem ismert adatot felkutatni. Kissomlyó irányítószáma: 9555.

Közösség

  • Regisztráció
  • Bejelentkezés
  • Bejegyzések hírcsatorna
  • Hozzászólások hírcsatorna
  • WordPress Magyarország
Hozzászólás
Van véleményed?Ha el akarod mondani, hogy mit gondolsz egy tartalomról, írd le most!

Pár lépésben regisztrálhatsz vagy használhatod Google fiókodat és moderálás nélkül már meg is írhatod, amit gondolsz.

Kezdheted