9555 Kissomlyó9555 Kissomlyó
  • Címlap
  • A hely
    • Kissomlyó önkormányzata
    • Kissomlyó
    • Kis-Somlyó
    • Helytörténet
    • Egyháztörténet
  • Hírek
  • Kissomlyóiak
  • Látnivalók
  • Albumok
  • Kvízek
  • Kapcsolat
    • Impresszum
    • Adatkezelési tájékoztató
  • CSALÁDFA
Belépés
Hírek, Egyháztörténet

120 év után bukkant fel a kissomlyói Hrabovszky-orgona

120 év után bukkant fel a kissomlyói Hrabovszky-orgona
Hírek, Egyháztörténet

Zala vármegyében bukkant fel az az orgona, ami 1796-ban a kissomlyói evangélikus templomban kezdte szolgálatát és száz évig kísérte az istentiszteleteket.

Az orgona címbeli megnevezése tőlem származik, vélhetően korábban nem nevezték így. Amikor Hrabovszky György palotai (ma Várpalota) lelkész 1795-ben Kissomlyón elfoglalja szolgálati helyét, a kicsivel több, mint tíz éves templomból még hiányzik az orgona. Az új lelkész egyik első feladata tehát a hangszer megszerzése. Tompa Mihály szerint még abban az évben összegyűjti rá a pénzt (200 forintot), megépítteti és használatba is veszik.

Ez az orgona száz évnél tovább volt használatban. 1897-ben alakult meg a nőegylet, amelynek egyik célja a templomi berendezések megújítása. Az ő tagdíjaikból gyűlik össze annyi pénzt, hogy 3000 koronáért új hangszert vásárolnak. És itt kezdődik a régi, 18. századi hangszer új élete. Azt az 1904-ben beszerzett Angster orgona 1Janus Pannonius Múzeum Évkönyve 17-18 (1972-1973) (Pécs, 1975) / Helytörténet / Horváth, Csilla: Adatok az Angster orgona- és harmóniumgyár történetéhez felállítását követően feltehetően eladták és amint elhagyta Kissomlyót, sorsa ismeretlen volt – egészen a közelmúltig.

2019 januárjában érdekes írás jelent meg a Magyar Múzeumok folyóiratban, ami egy orgona szétbontásakor talált érdekes leletről tudósított. A zalaegerszegi Göcsej Múzeum restaurátor műhelyébe egy, a vöcköndi katolikus templomból felajánlásként kapott régi orgona került. A hangszer szétbontásakor került elő több, a burkolat belsejére írt szöveg. Ezekből derült ki, hogy ez a régi kissomlyói evangélikus orgona.

Tompa Mihály gyülekezettörténetében arról ír, hogy a hangszert Hrabovszky Kissomlyóra kerülése évében (1795) építették és állították fel 200 forint költséggel. A hangszer belsejében az egyik táblán talált írás azonban azt írja, hogy az év 1796, a költség pedig 300 forint. De lássuk a pontos szöveget!

Ezt az orgonát az Úr 1796. évében készíttette a Kissomlyói Evangélikus Egyház a hozzá tartozó helyi filiális egyházakkal nevezetesen Duka, Hetye, Borgáta, Káld és Nagy Köcsk 300 forintokért. Felállíttatott a templomban az előbb mondott évben virágvasárnapra következő napon. Első orgonistái voltak: a tisztelendő ifjú kissomlyói Benedek Márton, aki az orgonista fizetéséért a kislányokat tanította és az árvaház pedagógusaként is működött 1797. augusztus 25-ig. Benedek soproni tanulmányainak köszönhetően az orgonista tisztségében utódja lett Simon József, a Veszprém megyei Palotáról, aki a kissomlyói evangélikus iskolának 1795. szeptember hónap nyolcadika óta igazgatója volt. Ez a Simon József az előbb említett egyház iskolaigazgatójának, kántorának és egyben orgonistájának hivatását gyakorolta részben a nagytiszteletű Hrabovszky György, majd a nagytiszteletű Németh Pál mellett, teljes 10 éven és tizenegy hónapon át, melyeket a kissomlyói egyházban betöltött a körmendi egyház által ünnepélyesen meghívatván, 1806. július 29-én búcsút vett a kissomlyói iskolától és Körmendre költözött.

Felújította 1845-ben Joseph Klüger kőszegi orgonakészítő

A szövegből más is kiderül. Megtudjuk, hogy az orgona megszólaltatója Benedek Márton volt, aki emellett a kislányokat tanította és az árvaházban is dolgozott. Róla a gyülekezet történetében nem olvashatunk. Olvashatunk viszont Simon Józsefről, de azt az orgonán talált szövegből tudjuk meg, hogy ő is Palotáról került Kissomlyóra, néhány hónappal Hrabovszky után és kezdte meg működését szeptemberben.

A másik tábla két halálesetről tudósít, Kis János szuperintendenséről és Magassy Dávid kissomlyói lelkészéről.

Superintendens Kis János úr megholt Február 19-én 1846-ik évben, életének 76-ik papságának 50-ik püspökségének 34-ik évében. Eltemettetett éppen Luther reformátiojának napján u.m. Febr. 22-én.

Megelőzte ezen ditső férjfiút boldog emlékezetü Magajsij Dávid úr, ezen Gyül. elfelejthetetlen jeles Hitszónoka, kinek becses életének mint egyébberánt ezen megye lelkes Esperesének Május 23-án éppen délben 1845-dik évben, 3-ad napig tartó szélütés következtében a halál véget vetett. Quiescat in pace!

Kis János, Berzsenyi Dániel barátja és felfedezője volt, korábban nemesdömölki evangélikus lelkész is. Püspöki szolgálata 1812-től haláláig tartott, 34 évig. De mit jelent az, hogy Luther reformátiojának napján temették el? A reformáció szót mi átalakulás, megújulás értelemben ismerjük, ezt használjuk a Luther hatására kibontakozott hitújító mozgalomra is. A szövegben azonban temetést jelent, hiszen Luther Mártont 1546. február 22-én temették. A szöveg arra utal hát, hogy Kis János temetése napra pontosan 300 évvel Lutheré után történt.

Magassy Dávid, aki a türelmi rendelet után újjáalakult gyülekezet negyedik lelkésze volt, 1821-től haláláig szolgált Kissomlyón. A visszaemlékezések szerint a gyülekezet nagyon szerette, utódjául fiát, Dánielt választották lelkészüknek. Magassy Dávid volt az első kissomlyói lelkész, akit esperesnek is megválasztottak.

Hogy ki tartotta fontosnak a fentiek megörökítését, nem tudjuk. A két idézett szöveg más írással készült. Az első feltehetően az orgona felállítása után 15-20 évvel, a második talán hamarosan Kis János halála után. Akkoriban a templomi orgonát általában a gyülekezeti tanítók szólaltatták meg. Ha tehát a halálesetekről tudósító írás 1846 körül került az orgona burkolatára, akkor Szimeiszter Istvánra gyanakodhatunk, aki 1835-1851 között volt kissomlyói evangélikus tanító, leszármazottai a közelmúltban is éltek még a faluban. Bárki is volt, visszatekintve hálásak lehetünk neki, hiszen a régi kissomlyói orgona sorsáról sokat tudtunk meg általa.

A kissomlyói – vöcköndi orgona további sorsáról a ZAOL hírportál közölt 2022-ben egy nagyobb írást. Ebből több dolgot is megtudhatunk.

Az orgona az 1990-es évekig szolgált Vöcköndön, amikorra már használhatatlanná vált. Az írás szerint az 1900-as évek elején került a vöcköndi katolikus templomba, miután száznál több évig szolgált Kissomlyón. Mi tudjuk, hogy 1904-ben, vagy az aztkövető években. A gyártója a kőszegi Klügel orgonaépítő dinasztia.

Mátyás István orgonaművész a lapban arra hívta fel a figyelmet, hogy azért is különleges ez a hangszer, mert az egyetlen a Klügel orgonák között, amelyik eredeti állapotában maradt fenn. A régi orgonákat később általában átalakították, korszerűsítették, változtattak hangszínén, de a Kissomlyóra készült, majd Vöcköndre került hangszerben minden eredeti.

Az orgona felújítása után a zalaegerszegi falumúzeum fatemplomába kerül majd, ahol remélhetően meghallgathatjuk azt a hangot, azt a hangzást, amit őseink is hallottak 1796-ban Kissomlyón.

A kissomlyó-vöcköndi orgona, a hangszer felállításáról tudósító írása
A kissomlyó-vöcköndi orgona, a hangszer felállításáról tudósító írása, ami említi Benedek Mártont.
A kissomlyó-vöcköndi orgona Kis János és Magassy Dávid haláláról tudósító feljegyzése
A kissomlyó-vöcköndi orgona Kis János és Magassy Dávid haláláról tudósító feljegyzése
A kissomlyó-vöcköndi orgona
A kissomlyó-vöcköndi orgona
A kissomlyó-vöcköndi orgona klaviatúrájának egy részlete
A kissomlyó-vöcköndi orgona klaviatúrájának egy részlete

Benedek Márton Göcsej Múzeum Hrabovszky György Kis János Magassy Dániel Magassy Dávid Mátyás István orgona Szimeiszter István Vöckönd

Előző bejegyzés„Hazám, hazám, te mindenem…” - vietnami szívvelNinh Duc Hoang LongKövetkező cikk „Szegény jó Hrabovszky!”Hrabovszky György aláírása

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.

Miért 9555?

Ez a honlap a saját szórakoztatásomra készül, de célja az is, hogy Kissomlyó múltja ne legyen elfeledve, sőt, igyekszem több, eddig nem ismert adatot felkutatni. Kissomlyó irányítószáma: 9555.

Témák

Ambrus Lajos Berzsenyi Dániel bábszínház Duka Dukai Takács Judit Egyházashetye ellenreformáció előadás evangélikus Fatemplom Fesztivál 2023 fesztivál film gyerekjuniális 2023 Hangköz 2024 Hangköz Fesztivál Hrabovszky György Húsvét iskola istentisztelet játék katolikus Kis Zsigmond kiállítás koncert Kostyák Botond Kostyák Előd Kovács Adél Köcski Sándor Magassy Dániel Magassy Dávid megnyitó motoros találkozó Németh Kornél Németh Pál Polgár István pünkösd Pünkösdi vigalom 2023 színház Sárvár Sümeg templom tulipánfesztivál tánc zene énekelt vers

Meta

  • Regisztráció
  • Bejelentkezés
  • Bejegyzések hírcsatorna
  • Hozzászólások hírcsatorna
  • WordPress Magyarország
© Erdélyi Károly, Kissomlyó, 2023-2025 - Impresszum - Felhasználói regisztráció és hozzászólási lehetőség
Partnerek: Családfakutatás és MacskaFészek szállás
Adatkezelési tájékoztató

Miért 9555?

Ez a honlap a saját szórakoztatásomra készül, de célja az is, hogy Kissomlyó múltja ne legyen elfeledve, sőt, igyekszem több, eddig nem ismert adatot felkutatni. Kissomlyó irányítószáma: 9555.

Közösség

  • Regisztráció
  • Bejelentkezés
  • Bejegyzések hírcsatorna
  • Hozzászólások hírcsatorna
  • WordPress Magyarország
Hozzászólás
Van véleményed?Ha el akarod mondani, hogy mit gondolsz egy tartalomról, írd le most!

Pár lépésben regisztrálhatsz vagy használhatod Google fiókodat és moderálás nélkül már meg is írhatod, amit gondolsz.

Kezdheted