A Gulágra hurcolt lelkész – Böröcz Sándor
Kissomlyón keresztelték, itt konfirmálkodott és első lelkészi szolgálata is a kissomlyói gyülekezethez kötődött Böröcz Sándornak. Az ő szomorú története tökéletesen példázza a kommunista diktatúra terrorját, a diktatúra és az egyházak…
„Szegény jó Hrabovszky!”
Kissomlyó történetíró lelkésze a címbeli szavakkal összegzi Hrabovszky György kissomlyói időszakát. Hrabovszky úgy érkezett 1795-ben Kissomlyóra, hogy itt mintagyülekezetet épít, rá kilenc évre pedig kapva a palotaiak hívására, szinte elmenekül…
Hegedűs István strázsamester – a kissomlyói huszár
Ez az írás nem egy elfeledett, hanem egy igazán soha nem is ismert kissomlyói huszárt és költőt mutat be. Hegedűs Istvánt egészen véletlenül fedezték fel és örökítették meg emlékét. Az…
Dani uraság, azaz Berzsenyi Dániel
Berzsenyi Dániel kapcsolata Kissomlyóval nem feltétlenül tartozik az irodalomtörténet kutatási témái közé. Pedig kapcsolata a faluval és az evangélikus gyülekezettel több szálon is fontos volt életében. 1776. május 7., Egyházashetye…
Erdélyi János filmrendező
Erdélyi János nem Kissomlyó szülötte, nem is élt itt soha, mégis ezer szállal kötődik a faluhoz és a falu fölé magasodó Kis-Somlyóhoz is. 1955. szeptember 27., Duka – Dukán született.…
Dukai Takács Judit, a magyar Szappho
Kissomlyótól kőhajításnyira, Dukán áll egy sokak számára sajnos ismeretlen, de szerepét tekintve nagyon fontos költőnő sírboltja, akit Kissomlyón kereszteltek. Egy háziasszony sírja a régi dukai evangélikus temetőben. 1795. augusztus 9.,…
Köcski Sándor, Károly Róbert országbírója
Kissomlyó történetében Köcski Sándor volt az első olyan személyiség, aki saját korának meghatározó alakja volt. Károly Róbert hadvezére, majd harmadik országbírója, Kissomlyó első ismert okleveles említése is az ő nevéhez…