A Nagy Háború kissomlyói halottai és egyéb emberveszteségei
Kissomlyó központjában áll a két 20. századi világháború halottairól megemlékező emlékmű. Azon 17 név szerepel az első világháborús veszteséglistán. Lássuk, kik voltak ők! Varga Ferenc könyvében ugyanaz a 17 név…
Török kor Kissomlyó környékén
A 16. század elejéig Kissomlyó fejlődése, hasonlóan a Dunántúl többi településéhez zavartalan volt – eltekintve a tatárjárástól. Az Anjou-kor megszilárdította a közbiztonságot, Magyarország Európa egyik legerősebb és leggazdagabb országának számított.…
A Gulágra hurcolt lelkész – Böröcz Sándor
Kissomlyón keresztelték, itt konfirmálkodott és első lelkészi szolgálata is a kissomlyói gyülekezethez kötődött Böröcz Sándornak. Az ő szomorú története tökéletesen példázza a kommunista diktatúra terrorját, a diktatúra és az egyházak…
Hegesumliából hogyan lett Kissomlyó? Mi a megfejtés?
Hegesumlia, Hethyesomlya, Sumuló, Hegyes-Kissomlyó, Kissomlyó. Nevek, amelyek elvileg mind településünket jelentik, más és más korszakokban. De hogyan lett az első említésben írt Hetyhesomlya napjainkra Kissomlyó? Azt tudjuk, hogy a falu…
Kissomlyó tulajdonképpen két falu?
Meglepő adat jött velem szembe, amikor publikálás előtt még ellenőriztem néhány adatot a Kissomlyó török világ előtti múltjáról szóló tartalom feltöltése előtt. Lehet, hogy ez tulajdonképpen két falu? Hallott már…
Kissomlyó múltja Köcski Sándortól a török korig
A középkori Kissomlyó történetét oklevelekből, birtokkimutatásokból ismerhetjük meg, hiszen sem itt, sem a környéken nem volt közigazgatási vagy egyházi központ, nem történtek nevezetes ütközetek. A korai századok Kissomlyója tehát a…
Kissomlyó? Kis-Somlyó? Tegyük tisztába a neveket!
Kissomlyó község nevét mindenki le tudja írni helyesen. De mi a helyzet a falu fölé magasodó hegy nevével? Mi a név története? Hol fordul még elő ugyanez, vagy hasonló település…
„Két istentisztelet között lezajlott a háború” – Horváth Józsefné, Eszti néni
Kissomlyó egyik legtöbbet látott lakója Horváth Józsefné Zsámboki Eszter, Eszti néni. Ő még emlékszik a világháború előtti időkre, a háború mindennapjaira. Ismeri a háború utáni átalakulás körülményeit. Beszélgettünk a két…
„Szegény jó Hrabovszky!”
Kissomlyó történetíró lelkésze a címbeli szavakkal összegzi Hrabovszky György kissomlyói időszakát. Hrabovszky úgy érkezett 1795-ben Kissomlyóra, hogy itt mintagyülekezetet épít, rá kilenc évre pedig kapva a palotaiak hívására, szinte elmenekül…
Hegedűs István strázsamester – a kissomlyói huszár
Ez az írás nem egy elfeledett, hanem egy igazán soha nem is ismert kissomlyói huszárt és költőt mutat be. Hegedűs Istvánt egészen véletlenül fedezték fel és örökítették meg emlékét. Az…