Győri Jánostól Benkő Béláig – az elmúlt századok kissomlyói lelkészei
Kissomlyón a kora Reformáció óta evangélikus volt a lakosság többsége. Ismert irat először 1612-ből említ evangélikus lelkészt. Plébános a faluban vélhetően a 16. század második felétől nincs. A felsorolásban 25…
„Szegény jó Hrabovszky!”
Kissomlyó történetíró lelkésze a címbeli szavakkal összegzi Hrabovszky György kissomlyói időszakát. Hrabovszky úgy érkezett 1795-ben Kissomlyóra, hogy itt mintagyülekezetet épít, rá kilenc évre pedig kapva a palotaiak hívására, szinte elmenekül…
120 év után bukkant fel a kissomlyói Hrabovszky-orgona
Zala vármegyében bukkant fel az az orgona, ami 1796-ban a kissomlyói evangélikus templomban kezdte szolgálatát és száz évig kísérte az istentiszteleteket. Az orgona címbeli megnevezése tőlem származik, vélhetően korábban nem…
A tornyok története
Kissomlyó első temploma a ma római katolikus Szent Miklós templom. Árpád-kori épület, a Reformáció után sokáig az evangélikusoké volt. Akkoriban torony nélkül. Érdekes a kissomlyói templomok toronytörténete. Sokáig, 1789-ig egyiknek…
Evangélikus feltámadás
Kissomlyón és más kemenesaljai településeken is az evangélikus egyház újraéledését hozta el II. József türelmi rendelete. Feltámadt a kissomlyói gyülekezet is. Miután 1731. augusztus 6-án elvették templomát és gyülekezeti javait,…
Korai keresztyének Kissomlyón
Kissomlyó korai vallási múltjáról édeskevés adatunk maradt meg. A település régebbi temploma az Árpád-korban épült, 16. század közepétől evangélikus, majd 1731-től katolikus. István király egyik fontos, a keresztyénséget államvallássá kényszerítő…